EN CZ

KOCH

Technická podpora

Technická podpora – Časté dotazy


Nedaří se mi přihlásit ke studijním materiálům.

Nejprve se ujistěte, že v aktuálním semestru studujete předmět garantovaný Katedrou Organické chemie. Pokud ano, ujistěte se, že váš vyučující z Katedry organické chemie publikuje studijní materiály na studijním portálu katedry. Pokud tomu tak je, zkuste se přihlásit pomocí studijního čísla (R0****) a heslo dejte prázdné. Databáze se z času na čas celá maže, aby v ní nezůstávali staří studenti. Pokud ani to nefunguje, kontaktujte správce sítě a do zprávy napište vaše studijní číslo, zkratku předmětu a název vyučujícího, k jehož materiálům si myslíte, že máte mít přístup.


MS Office nelze spustit. Stále se pokouší něco instalovat.

Pokud se při spuštění programů z balíku MS Office (Word, Excel, Power Point, …) objeví hláška o tom, že je třeba něco instalovat a program nelze proto ani spustit, je třeba provést tento jednoduchý postup:

Na disku U: najdeme soubor office.reg. Dvojklikem jej spustíme a na dotaz, zda informaci do registru chceme vložit, odpovíme kladně. Poté by již neměl být problém programy z balíku MS Office spustit.


Kde najdu webové rozhraní k poště?

Na adrese https://owa.upol.cz/owa se dostanete na zaměstnanecký univerzitní email. Pro katedrální https://intranet.orgchem.upol.cz/mail.

Pozn.: Budete dotázáni na schválení certifikátu, naše katedra nemá certifikát podepsaný důvěryhodnou autoritou, proto doporučuji vyzkoušet následující postup – Proč se mi zobrazuje varování o neplatném certifikátu KOCH?


Jak si nastavím email?

Nastavení univerzitního emailu je k dispozici na https://wiki.upol.cz/upwiki/Pristup_k_e-mailu

Nastavení katedrálního emailu:

Server příchozí pošty: orgchem.upol.cz
Protokol/typ serveru: IMAP
Doporučuji nastavit zabezpečení pro příchozí poštu na: použít SSL (případně obdobná volba), port 993
Už. jméno a heslo je stejné jako všude jinde v naší síti.
Server odchozí pošty: orgchem.upol.cz
Nastavte volbu použít už. jméno a heslo i pro odchozí poštu a pokud možno vyberte zabezpečení typu TLS, port 25
Pozn.: Budete dotázáni na schválení certifikátu, naše katedra nemá certifikát podepsaný důvěryhodnou autoritou, proto doporučuji vyzkoušet následující postup – Proč se mi zobrazuje varování o neplatném certifikátu KOCH?


Proč se mi zobrazuje varování o neplatném certifikátu KOCH?

Pro účely zabezpečení používá katedra několik šifrovacích certifikátů (pro intranet, email a další). Tyto certifikáty však nejsou ověřené nějakou důvěryhodnou certifikační autoritou (např. Česká pošta, VeriSign a pod.). Proto jste při jejich použití varováni. Chcete-li toto varování odstranit, můžete na stránkách technické podpory katedry (tyto stránky) v levém menu kliknout na položku “Certifikát”. Webový prohlížeč vás provede importem tzv. kořenového certifikátu našeho serveru. Provedete-li tento import, budou všechny odvozené certifikáty (pro webmail, intranet, emailový server, …) považovány za důvěryhodné.


Jak se dostanu k datům z jiné než KOCH sítě?

Data z naší sítě jsou uložena na datovém serveru, který je součástí fakultní Active Directory PRFAD. Pro přístup k nim, je zapotřebí si namapovat síťové disky. “Připojit síťovou jednotku -> Cesta k disku katedra je \\storage.orgchem.upol.cz\katedra, už. jméno a heslo jsou stejná jako v celé PRFAD (prfad\portalove_ID)


Jak si změním heslo na KOCH?

Nejsnazší způsob, jak si změnit heslo, je nasměrovat prohlížeč WWW stránek na adresu https://intranet.orgchem.upol.cz/heslo/. Na tyto stránky je třeba se přihlásit pomocí starého hesla. Poté se objeví formulář, kde opět vyplníte staré heslo a 2x heslo nové. Kliknutím na “Změnit heslo” provedete změnu hesla.

Pozn.: Před změnou hesla si uložte veškerou rozdělanou práci! Ve výjimečných případech může být chování některých programů po změně hesla nestabilní. Pokud k tomuto dojde, zkuste ukončit všechny programy případně restartovat PC.